İşte dolandırıcıların yeni yöntemi! Bu tuzağa sakın düşmeyin


İşte dolandırıcıların yeni yöntemi! Bu tuzağa sakın düşmeyin

Kaspersky Lab araştırmacıları, dolandırıcıların kimlik avı saldırıları için en fazla WhatsApp ve Facebook gibi platformlar üstünden gönderilen sahte mükafat iletilerini kullandığını belirtiyor. Bazı havayolu ve yolculuk şirketleri bilet çekilişleri düzenliyor. Bu da sahte iletilerin gerçek olarak algılanma olasılığını arttırıyor. Kaspersky Lab, kullanıcıları gelen mesajlara daha fazla dikkat etmeleri yönünde uyarıyor.

Bu tür kimlik avı saldırıları çoğunlukla şu şekilde gerçekleşiyor: Kurbana; bedava bilet, yiyecek, armağan gibi şeyler vadedilen bir sahte “ödül” bağlantısı gönderiliyor. Belirtilen ödülleri almak için bu bağlantıya tıklandığında, kullanıcının şirket hakkında üç basit soruyu yanıtlaması isteniyor. Kullanıcıya bu şirketle daha önce yolculuk edip etmedikleri, hizmet düzeyinden ne kadar memnun oldukları ve bu şirketi arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edip etmeyecekleri soruluyor.Kısa anket tamamlandıktan sonra, bağlantının WhatsApp listesindeki üç kişi ile paylaşılması isteniyor. Sayfadaki sahte yorumlar da vakaın gerçekçi görünmesine katkı sağlıyor. Mesajın bu üç kişiye gönderilmesinin arkasından, kandırılan kullanıcı “değerli bir ödülün” yer aldığı diğer bir ankete, bir kimlik avı teşebbüsüne ya da bir zararlı yazılıma yönlendiriliyor.

Bu tür mesajlar çok sayıda havayolu ve yolculuk şirketi adına (elbette bunların bilgisi olmadan) gönderiliyor. Anlık mesajlaşma uygulamalarını ve sosyal medya ağlarını kullananlar, WhatsApp ve Facebook üstünden bu mesajları göndermeye ve paylaşmaya devam ediyor.

Bayram tatilinizi mahvedecek bu tür kimlik avı saldırılarından kaçınmak için Kaspersky Lab araştırmacıları şu basit kuralları takip etmenizi tavsiye ediyor:

İnternet üstünde cömert tekliflerle karşılaştığınızda bunlara şüphe ile yaklaşın.

Teklif gerçek gibi görünüyorsa promosyonun koşullarını doğrulamak için şirketle irtibata geçin. Yalnızca şirket herşeyi doğrudan kabul ettiği taktirde bağlantılara tıklayın ya da kişisel bilgilerinizi girin. Doğrulanmamış bilgileri arkadaşlarınızla ve tanıdıklarınızla paylaşmayın.

Kimlik avı saldırılarına karşı koruma sağlayan sağlam bir güvenlik çözümü kullanın. Bu tür çözümler sahte sitelere geçişi engeller ve siber suçluların kıymetli bilgilerinizi çalmasının önüne geçer. Ücretsiz yemek tekliflerinin enaz %99’unun sahte olduğunu katiyen unutmayın. Makul sayıda uygun ödüllerin verildiği bazı istisnalar da kuşkusuz bulunuyor. Ancak durup dururken biri size lüks bir araba teklif ettiğinde vaya binlerce uçak bileti alabileceğinizi ifade ettiğinde, buna inanmanız için hiç bir neden yok. Kazanmanın tek yolu bunlara hiç katılmamaktır.

Kişisel verilerinizi girdiğiniz internet sitelerinin URL adreslerine özellikle dikkat edin. Adres hakikaten kredi kart numaranızı girmek dilediğiniz websitesine mi yoksa bir kimlik avı sitesine mi ait? Kimlik avı saldırılarını tanıma ve bunlara karşı kendinizi koruma yolları hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu blog yazısını okuyun. Bağlantıları rastgele paylaşmayın. Sosyal ağları sorumlu bir şekilde kullanmanın altın kurallarını takip edin. Arkadaşlarınız bu yüzden size teşekkür edecek.

Başlıklar :
  1. ILKAS SAGLIK URUNLERI SANAYI VE TICARET LIMITED SIRKETI mail

  2. Bilgisayar Alt Sistemleri mail

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir